شنبه, 23 دی 1396

داده کاوی چیست؟

داده‏ کاوی یعنی استخراج اطلاعات گرانبها از حجم عظیم معادن داده ها. داده کاوی دو راهکار مشخص ارائه می کند: ارائه گزارشات مستند برای حل مشکلات کسب و کار شما و ارائه راهکار نرم افزاری با طراحی سیستم پشتیبان تصمیم گیری. به عبارتی داده کاوی تصمیمات زیان آور را کم می کند. در فضای شفاف نمی توانید احساسی تصمیم گرفت. فلسفه ی داده‏ کاوی این است که با شناخت درست از گذشته، آینده را بتوان پیش بینی کرد.

داده کاوی، پایگاه‌ها و مجموعه‌های حجیم داده‌ها را در پی کشف واستخراج دانش، مورد تحلیل و کند و کاوهای ماشینی (و نیمه‌ماشینی) قرار می‌دهد. این گونه مطالعات و کاوش‌ها را به واقع می‌توان همان امتداد و استمرار دانش کهن و همه جا گیر آمار دانست. تفاوت عمده در مقیاس، وسعت و گوناگونی زمینه‌ها و کاربردها، و نیز ابعاد و اندازه‌های داده‌های امروزین است که شیوه‌های ماشینی مربوط به یادگیری، مدل‌سازی، و آموزش را طلب می‌نماید.

ادامه مطلب: داده کاوی چیست؟

مفهوم داده کاوی

داده ‏کاوی، کاویدن و استخراج از منابع عظیم داده است تا اطلاعات گران بهایی که در حجم انبوهی از اطلاعات سطحی پنهان شده است را استخراج کند.

«داده‏ کاوی» ترجمه ی عبارت «Data Mining» و به معنای «کاویدن معادن داده» است.تفاوت اصلی داده‏ کاوی و علم آمار، در حجم داده های مورد تحلیل، روش مدل سازی داده ها و استفاده از هوش مصنوعی است.

داده عبارتست از شکل، نمودار، عدد، متن، عکس و... که پیام زیادی منتقل نمی‌کند، و برای استفاده از آن باید آن را پردازش کرد. برای مثال نتایج حاصل از یک آمارگیری داده در نظر گرفته می‌شود، چراکه اعداد حاصل از آمارگیری اطلاعات چندانی در اختیار قرار نمی‌دهد و باید آن را پردازش کرد تا شاخص‌های آماری و سایر اطلاعات مورد نیاز بتوانند ویژگی‌های جامعه را بیان کنند.

به نتایج پردازش داده، اطلاعات می‌گویند. کسب اطلاعات در واقع هدف از جمع آوری داده و پردازش آن می‌باشد تا بتوان با استفاده از آن به نتایج مطلوب دسترسی پیدا کرد. معمولا اطلاعات برای مخاطب ارزش بسیار بیشتری دارد و می‌تواند مطالب بیشتری از آن دریافت کند. این تعاریف بطور نسبی مطرح می‌شوند و ممکن است داده یک سیستم، اطلاعات سیستم دیگر باشد و بالعکس.

ادامه مطلب: مفهوم داده کاوی

Copyright© 2013 Mobin Research Center. All rights reserved

تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات مبین می باشد.