شنبه, 23 دی 1396

مطالب

گذرگاه فراگیر تبادل اطلاعات

گذرگاه فراگیر تبادل اطلاعات

(Enterprise Service Bus)


با توجه به گسترش سيستم‌هاي کامپيوتري در سازمان‌ها و تغيير روزافزون ابزارها، تکنولوژي‌ها، خدمات و راهکارها، در حال حاضر يکي از مشکلات سازمان‌ها، توليد، استقرار، يکپارچه‌سازي، نگهداري و پيکربندي قابليت‌هاي جديد در سيستم‌هاي نرم‌افزاري، در کنار حفظ مأموریت‌های سابق سيستم می‌باشد. راه‌اندازی سيستم‌هاي اطلاعاتي سازماني مقیاس‌پذیر و گسترده، داراي مشکلات تکنيکي و معماري گسترده‌اي است، که سبب شده است شرکت‌هاي نرم‌افزاری جهت حفظ چابکي  براي پاسخگويي به نيازهاي مشتري با مشکلات عمده‌اي روبرو باشند. برخي از اين مشکلات به اختصار بیان شده است:
•    وجود تکنولوژي‌هاي مختلف در سيستم‌هاي کامپيوتري سمت ارائه دهنده سرويس و دريافت کننده سرويس
•    وجود گستردگي روش‌ها و ابزارها براي نگهداري داده‌ها
•    گستردگي جغرافيايي سيستم‌ها و نياز به همکاري آن‌ها براي ارائه خدمات
•    جامعيت داده در سازمان‌هايي که سيستم‌ها به صورت توزیع‌شده مي‌باشند
•    چالش‌هاي امنيتي در برنامه‌ها و سرويس‌ها
•    مشکلات مربوط به قابليت اطمينان و دسترس‌پذيري برنامه‌هاي کاربردي و سرويس
•    عدم وجود یکپارچگی و ديد جامع از سيستم‌هاي کامپيوتري به خصوص در سازمان‌هاي بزرگ که داراي برنامه‌هاي کاربردي و سرويس‌هاي مختلف و متفاوتي مي‌باشند
•    چالش‌هاي مربوط به انتقال داده در سيستم‌های گسترده
•    مديريت و ديده‌باني سيستم‌ها و سرويس‌ها در سازمان‌هاي بزرگ
•    به‌روز رساني، نگهداري و پشتيباني نرم‌افزار
•    پاسخگويي سريع به نياز مشتري و تغييرات محيطي سيستم اطلاعاتي
با توجه به نکات بیان‌شده در بالا ارائه راهکار براي اين چالش‌ها بسيار ضروري می‌باشد تا با استفاده از آن بتوان اين مشکلات را حل نمود. ESB در اين ميان به سازمان براي رسيدن به اين مهم کمک می‌کند. در مواردي که انواع مختلفي از برنامه‌های کاربردي و سرويس‌ها به صورت توزیع‌شده در سازمان استقرار پيدا کرده‌اند، و ساختار در سازمان به‌گونه‌ای است که اين برنامه ها از يکديگر استفاده مي‌کنند، مي‌توان از ESB براي کاهش وابستگي بين آن‌ها استفاده نمود. در اين حالت ESB به عنوان واسط بين آن‌ها قرار مي‌گيرد و برنامه‌های کاربردي از يکديگر مستقل می‌شوند.

 


محصولات تجاري و متن‌باز متفاوتي توسط شرکت‌های مطرح جهانی پیاده‌سازی شده‌اند که هر کدام داراي نقاط قوت و ضعف متفاوت می‌باشند. با توجه به هزینه‌ بالای محصولات تجاری و عدم جامعیت در محصولات متن‌باز موجود و ملاحظات پدافند غیرعامل در حوزه نرم‌افزار، استفاده از این سامانه‌ها برای بسیاری از سازمان‌های دولتی و تجاری امکان‌پذیر نبوده و یا همراه با ریسک بالا می‌باشد.
این سامانه یک بستر استاندارد برای اتصال تمامی سامانه‌های نرم‌افزاری و غیر نرم‌افزاری فراهم می‌آورد و تمامی نگرانی‌های دخیل برای اتصال سامانه‌ها نظیر حفظ استقلال سامانه‌ها از هم، جلوگیری از شکست سیستم، پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف، تضمین ارسال پیغام، به‌روز رسانی نرم‌افزارها و ... را در نظر می‌گیرد.

قابليت‌هاي پروژه
قابلیت‌هایی که این پروژه به عنوان اولین ESB ساخت داخل در محیط سرویس‌گرا به کاربر نهایی می‌دهد به شرح زیر می‌باشد.
1)    حوزه کارکردی سامانه:
این سامانه در کلیه نرم‌افزارهای سازمان (با هر تکنولوژی نرم‌افزاری) که نیازمند به تعامل با سایر نرم‌افزارهای سازمان و سرویس‌ها و داده‌های ارائه شده توسط آنها هستند و ممکن است از لحاظ جغرافیایی پراکندگی داشته باشند، قابل استفاده می‌باشد.
2)    نقاط اتصال(EndPoint) قابل پشتیبانی در سامانه:
این سامانه نرم‌افزاری می‌تواند مجموعه‌ای از ورودی‌ها را از کاربر، پایگاه داده، وب سرویس سامانه‌ای دیگر، فایل سیستم، سیستم messaging و ... بگیرد و بر روی آن پردازش‌هایی انجام داده و نتیجه را به صورت داده در پایگاه داده، فایل سیستم، وب سرویس، http و ... ارسال نماید. این سامانه برای اتصال نقاط اتصال مختلف قادر به پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف و تبدیل آنها به یکدیگر می باشد.
3)    نحوه استقرار:
ESB را به شکل‌های گوناگون وابسته به نیاز سازمان، می‌توان مستقر نمود. نحوه استقرار سامانه ESB در یک سازمان توزیع شده در شکل زیر نمایش داده شده است که در پایان به تولید یک ESB توزيع‌ شده با پيکربندي متمرکز می‌انجامد.
 


4)    پیغام رسانی:
سامانه ESB می‌تواند با توجه به نیازهای هر سازمان، داده‌های سامانه‌های مختلف را به‌صورت سنکرون و یا آسنکرون میان نقاط اتصال سامانه ESB منتقل نماید.


مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات مبین در این راستا آمادگی هرگونه همکاری، پیاده‌سازی و ارائه مشاوره به سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی، بانک‌ها و ... می‌باشد.

Copyright© 2013 Mobin Research Center. All rights reserved

تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات مبین می باشد.